Nie samą sztuką człowiek żyje?

Sztuka towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Jednak wielu współczesnym ludziom sztuka kojarzy się często z czymś odległym, drogim, trudnym w zrozumieniu. Może warto sie zastanowić czy to prawda. Nasi przodkowie tworzyli na skałach jaskiń bo już w tedy ludzie mieli potrzeba tworzenia, podzielenia się swoimi przeżyciami z innymi, wyrażenia samych siebie.

Sztuka wpływa na odbiorców w przeróżnych aspektach, np.:

  • wzbogaca słownictwo,
  • pozytywnie wpływa na samopoczucie,
  • rozwija zainteresowania,
  • zwraca uwagę na rzeczy z pozoru błahe bądź niezauważalne,
  • wzbogaca wiedzę na temat świata, ludzi,
  • wyostrza zmysły,
  • skłania do refleksji,
  • buduje światopogląd

Dzięki sztuce możemy oderwać się od codzienności i przenieść się w inny świat. Choć przez chwilę możemy zapomnieć o problemach i troskach dnia codziennego.
Sztuka ma terapeutyczną funkcję, a tworzenie sztuki wpływa na twórcę i na odbiorcę. Osoba tworząca może wyrazić w swoim dziele dowolne przeżycia, myśli, uczucia, którymi chce podzielić się ze światem. Odbiorca podobnie widząc, słuchając ma różne przemyślenia, pojawiają się różne uczucia.

Sztuka nie ma ograniczenia wiekowego. Malutkie dziecinie nie są jeszcze w stanie same tworzyć, ale mogą być odbiorcami sztuki. Wielu rodziców zgodzi sie ze mną, że ich maleństwa, gdy usłyszą odpowiednią muzykę mogą się wyciszyć i zasypiają. Pod wpływem kojącej muzyki ciało się rozpręża, rytm serca staje się miarowy, ciśnienie krwi obniża się, mózg zaczyna się regularnie dotleniać.

Dzięki sztuce zadajemy sobie pytania: Kim jestem? Dokąd idę? Jaki jest sens mego życia? Ilu z was w okresie dojrzewania mierząc się z tymi dylematami zaczynało samemu coś tworzyć. Mogły to być wiersze, opowiadania, w których staraliście się wyrazić swój stan emocjonalny.

Sztuka może zbliżać. Gdy wspólnie coś tworzymy bądź bierzemy w czymś udział mamy szansę spotkać się z emocjami otaczających nas ludzi. Poznajemy ich światopogląd.

To tylko od nas zależy czy potrafimy żyć bez sztuki. Bo sztuka otacza nas i zaprasza. Może wnieść kolory do naszej szarej rzeczywistości.

 

 

mgr Katarzyna Śmiłowska

Psychoterapeuta

Stowarzyszenie Psychoterapii PoRozumienie

Kielce, styczeń 2017 r.