Co to właściwie jest ta cała superwizja?

Wielokrotnie przeglądając strony internetowe psychoterapeutów, można natknąć się na zdanie: „ Swoją pracę poddaje regularnej superwizji”.Co to tak naprawdę oznacza i po co jest ta cała superwizja? Czy psychoterapeuta musi poddawać się superwizji?
Superwizja to nic innego jak systematyczne spotkanie psychoterapeuty ze specjalistą, bardziej doświadczonym, posiadającym odpowiednie kwalifikacje – certyfikat superwizora. Jej podstawowym i nadrzędnym celem jest dobro pacjenta. Podczas superwizji psychoterapeuta przedstawia superwizorowi swoją pracę terapeutyczną, omawia trudności dotyczące pacjentów. Superwizja, jest między innymi procesem uczenia się, w którym superwizant (psychoterapeuta zgłaszający się na superwizję) pracuje z bardziej doświadczonym specjalistą nad wzbogacaniem własnych umiejętności i doświadczenia zawodowego. Dzięki superwizji, praca terapeuty podlega stałej kontroli, dlatego z superwizji powinni korzystać wszyscy terapeuci, nie tylko ci dopiero szkolący się. Korzystanie z pomocy superwizora jest oznaką dojrzałości psychoterapeuty. Oznacza, że terapeuta bierze pełną odpowiedzialność za swoją pracę i jest gotowy poddać się pewnej kontroli.
Superwizja może mieć formę spotkań indywidualnych lub grupowych. Podczas superwizji, tak jak w czasie terapii, superwizora jak i superwizanta obowiązuje zasada tajemnicy zawodowej. Superwizor oraz inni terapeuci ( podczas superwizjii grupowej ) nie mają dostępu do danych personalnych omawianego pacjenta.
Podczas superwizji terapeuci mogą posługiwać się nagraniami audio lub wideo sesji terapeutycznych. Podstawą korzystania z tych nagrań jest uzyskanie zgody pacjenta na nagrywanie pacjenta.
Podsumowując, warto sprawdzić czy terapeuta, do którego zamierzamy się udać poddaje się regularnej superwizji. Dowiedzieć się jakie ma wykształcenie oraz kwalifikacje do prowadzenia psychoterapii.

mgr Monika Sobczyk
Psychoterapeuta
Stowarzyszenie Psychoterapii PoRozumienie